Ronovská tvrz
První zdejší tvrz stávala na zalesněném vrchu Horka někdy ve 12. století, ale brzy zanikla. Nová tvrz byla postavena ve 13. století v lokalitě Na Kopečku a náleželo k ní 320 měřic polí.
Tvrz se stavebně měnila podle potřeb majitelů. Měla rozlehlé nádvoří, na němž byla postavena kaple svatého Antonína Paduánského. Součástí nádvoří byl i ovčinec. Tvrz nebyla trvale osídlena a od roku 1687 pustla. Po zrušení žďárského kláštera v roce 1784 byly polnosti rozděleny na 28 dílů, z chlévů a ovčince vznikly domy (v roce 1821 se stává z ovčince škola). Tvrz zchátrala a pozbyla tak svého významu. Proto byla východní část změněna na panskou myslivnu. Bývala zde také palírna nebo sklářská huť.
Z původních pěti průjezdů se zachoval pouze jeden. Před kaplí, ovčincem a za průjezdem byly tři studny. Dvě byly zničeny přestavbami komunikací, funkční je dnes pouze jedna.
V současné době je z bývalé tvrze obytný dům, ale dispozice tvrze zůstala zachována. Nad jediným zachovalým průjezdem (z původních 5) můžeme vidět znak Ronovců (dvě zkřížené větve – ostrve), z vnitřní strany zachovanou střílnu a sluneční hodiny.
Věděli jste, že ostrve jsou kmeny stromu s pahýly odsekaných větví, jež se užívaly místo žebříků ke překonávání hradeb?